Jest to pierwszy zespół ogrodów, który już powstał w Ogrodach Hortulus Spectabilis. Pierwsze rośliny posadzono 2003 roku był to labirynt grabowy. Realizacja tego kompleksu ogrodów , sadzenie roślin, projektowanie i planowanie trwa do dnia dzisiejszego. Cała grupa tych ogrodów jest obecnie udostępniona do zwiedzania.
Ogrody Magii
W ich kompleksie ogrodowym występują dwa rodzaje ogrodów. Jeden z nich mający znaczenie magiczne - Kalendarz Celtycki oraz drugi o magicznym charakterze, jak rabaty bylinowe i rozarium. Magiczny w tych ogrodach jest zapach, aromat unoszących się olejków eterycznych, ale również niezwykła paleta barw i zestawień kolorystycznych. Magiczne znaczenie mają też długowieczne drzewa. Przykładem jest drzewo życia w Ogrodzie Czterech Pór Roku oraz 28 drzew z kalendarza celtyckiego, które mają w swojej opiece ludzi urodzonych w określonym czasie.
Ogrody Energii
Kamienne kręgi i tajemniczy Dolmen Anastazji reprezentują Ogrody Energii. Miejsce, w których powstały nie jest przypadkowe, łączy energię kamieni, Ziemi i kosmosu, dając w ten sposób silną, uzdrawiającą nasz organizm energię. Pozwala ona na relaks, odprężenie i wypoczynek. Energię w ogrodzie dają również rośliny. Szczególnie te, które pozytywnie oddziaływają na człowieka. Niektóre z nich mają wyjątkową moc uzdrawiania. Można tego najlepiej doświadczyć w Alei Zapłakanych Brzóz w Ogrodach Hortulus Spectabilis. Kilkanaście minut relaksu w towarzystwie brzóz pozwoli nam naładować własne „akumulatory” i jednocześnie wyciszyć organizm i uspokoić skołatane nerwy. Ogród ten jest wyjątkowym miejscem. Poza doznaniami estetycznymi daje nam mnóstwo energetycznych impulsów, które są trudne do opisania i zdefiniowania. Wpływa niewątpliwie na to moc wszystkich roślin w ogrodzie. Każdy właściwie ogród daje nam nieopisaną radość przebywanie w nim, a kiedy to się dzieje, to już jest prawdziwa magia.
Ogrody Czasu
Czas w ogrodzie możemy rozważyć w trzech wymiarach, to: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Czas to przemijanie , najlepiej pokazuje to Ogród Cztery Pory Roku. W ogrodzie tym czas jest pokazany, jak coś co przemija i następuje po sobie cyklicznie. Tak, jak cała przyroda, ogród wiosną budzi się do życia, latem rozkwita, a jesienią przebarwia się i wszystko w nim dojrzewa. Zimą zaś wycisza się i przechodzi w stan spoczynku, by znów obudzić się wiosną. Ogród Cztery Pory Roku jest ilustracją naszego życia, to czas narodzenia, dorastania, dojrzewania i starzenia się. Ta cykliczność w jednostce czasu jest w przyrodzie nieunikniona. Symbolem czasu w ogrodzie są słoneczne zegary, które możemy uznać za najbardziej doskonałe ze wszystkich zegarów, jakie istnieją. Pokazują wędrówkę słońca w ciągu dnia, ale również jego wędrówkę na przestrzeni 12 miesięcy. Z pojęciem czasu związane są również drzewa. Mogą one być darem dla następnych pokoleń. Najlepszą formą przekazania dziedzictwa jest postać lasu, ale również ogrodu, lub sadu założonego dla dzieci, czy wnuków. Świadectwem czasu jest również drzewo posadzone z okazji narodzin, czy upamiętnienia wyjątkowego wydarzenia. Wzrost takiego drzewa i jego rozwój pokazuje niczym wskazówki na zegarze, ile już upłynęło czasu…
Ogrody Przestrzeni
Przestrzeń w ogrodzie może symbolizować przestrzeń, jaka potrzebna jest człowiekowi do życia, której potrzebuje, a która w świecie dzikiej przyrody podlega przekształceniu ręką Ogrodnika. Ogrodnik zawsze podejmuje próbę uporządkowania środowiska przyrodniczego, w taki sposób by zachować jednocześnie to, co jest w nim cenne, ale też wprowadza w przestrzeń to, co jest dla niego nowe, wzbogacając go o nowe gatunki. Przestrzeń ogrodu podlega ciągłej zmianie, z czasem następuje pewna sukcesja roślin. Jednak, aby ogród mógł zachować wysoką estetykę kompozycji roślinnej musi nad nim czuwać Pan Ogrodnik. On decyduje o ostatecznym wyglądzie ogrodu. Dzięki jego pracy przestrzeń ogrodowa nie ma szans zdziczeć, czyli wymknąć się spod kontroli. Wytrawny Ogrodnik czasem tak potrafi tą przestrzeń uporządkować, że przybiera ona wprost geometryczny wzór - Labirynt. Jest to wtedy majstersztyk ogrodowego uporządkowania przestrzeni, a szczególnie gdy dzieje się to na olbrzymiej powierzchni.
Od najdawniejszych lat, w najstarszych przekazach przypisywano drzewom bardzo bogatą symbolikę mówiącą o wpływie drzew na ludzkie życie. Mniej więcej dwa tysiące lat temu druidzi - przedstawiciele zamkniętej kasty strzegącej tajników tradycyjnych wierzeń i obrzędów celtyckich, dla których las był naturalnym środowiskiem i źródłem wiedzy, wysnuli teorię, że opiekunem każdego człowieka jest drzewo, z którym związany jest podobieństwem i cechami charakteru.
Labirynt powstał w kwietniu 2003 r. z 18 tysięcy sztuk 2-letnich sadzonek grabu. Jest to obecnie największy labirynt grabowy na świecie. Zajmuje on powierzchnię ok 1 ha, a łączna długość wszystkich ścieżek w labiryncie wynosi 3218 m. W centrum labiryntu stoi wieża widokowa.