W Ogrodach Hortulus Spectabilis od lat tworzony jest kilkuset metrowy Ogród Dzikich Topiarów. Jest to ogród stworzony z różnych odmian bukszpanów, które zostały posadzone, a potem przez kilka lat dziko rosły. Posadzono je tak, by można było je po wielu latach w twórczy sposób uformować i przystrzyc i to tak, jak podpowiada wyobraźnia i sprawna ręka ogrodnika. Uporządkowane w tym ogrodzie są jedynie litery. Odręcznie napisane za pomocą bukszpanu słowo Hortulus.
Napis ten nie pozwala się poddać dyscyplinie regularnego cięcia. Litery są bardzo plastyczne, a nawet zniekształcone, zawsze jednak precyzyjnie przycięte. Dlatego w tej formie stanowią znakomite tło dla dzikich topiarów. Ogród ten jest przykładem jak ogrodnik próbując ujarzmić rosnące krzewy bukszpanu szanuje jednocześnie ich dzikość i nieregularność. Bukszpan przycinany jest sporadycznie tak, aby nadać jedynie wybranym gałązkom ciętą formę. Ogród Dzikich Topiarów jest całkowitym zaprzeczeniem ogrodu formalnego czy też ogrodu formowanego w stylu francuskim.
Formowanie tego ogrodu przypomina sztukę tworzenia bonsai. Cięcie w tym wypadku jest korektą tego, co stworzyła natura. W ogrodzie tym najważniejsza jest konsekwencja i wytrwałość ogrodnika. Wymaga corocznego powtarzania tych samych czynności. W takim ogrodzie widać, że ogrodnik musi mieć w sobie duszę artysty, aby mogło powstać takie ogrodowe dzieło.